عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها

قسمتی از متن پایان نامه :

هزینه RFID  :

هزینه یا بازگشت سرمایه یکی از چالش­های اصلی در اجرای تکنولوژی RFID  می­باشد.

هزینه­های سیستم RFID   تهیه برچسب­ها، قرائتگرها، سخت­افزار و نگهداری سیستم می­باشد. سایر هزینه­های برچسب­ها عبارتند از هزینه اتصال برچسب به پالت/ جعبه /آیتم برای ردیابی و برنامه ریزی برچسب. به علاوه ممکن می باشد سازمان مجبور گردد از سیستم بارکد و RFID  به گونه همزمان بهره گیری کند تا بتواند نیازهای مشتریانی را که دارای تکنولوژیRFID نیستند را برآورده کند.                (لجستیک[1]، 2004) از طرف دیگر مزایای پیاده سازی سیستم RFID  در دو بخش کاهش هزینه (مانند کاهش هزینه­های موجودی، کاهش هزینه­های نیروی کار و… ) و ایجاد ارزش (مانند افزایش رضایت مشتری، مبارزه با کالاهای جعلی، افزایش درآمد و…) می­باشد و به خاطر نوظهور بودن این تکنولوژی اندازه بازگشت سرمایه و اندازه دقیق مزایای پیاده سازی این تکنولوژی فعلا مشخص نیست. (وو[2]، 2006)

شرکت مشاوره A.T Kearney تخمین زده می باشد که خرده فروشان بزرگ در هر مرکز توزیع خود به 400000 دلار و در هر شعبه  100000 دلار سرمایه­گذاری برای مدیریت اطلاعات از طریق RFID نیاز دارند و از طرفی یکپارچه­سازی سیستم­های اطلاعاتی موجود با سیستم RFID  به 40-35 میلیون دلار سرمایه­گذاری نیازمند می باشد. (فدر[3]، 2003) و این در حالی می باشد که  هزینه برچسب­های غیرفعال از حدود یک دلار برای هر برچسب در سال 2000 به حدود 20 سنت تا پایان سال 2004 کاهش یافته می باشد و نیز هزینه قرائتگرها و سایر تجهیزات مرتبط با آن به­گونه قابل ملاحظه­ای در حال کاهش می­باشد. یک کارت امتیازی تهیه کرده­اند که شرکت DELL برای تصمیم گیری در مورد سرمایه­گذاری در مورد اجرا و پیاده­سازی سیستم RFID  ازآن بهره گیری نمود. این کارت امتیازی برای تعیین پتانسیل­های پروژه­ های RFID  و آنالیزهای مالی شامل سود، هزینه­های اولیه و هزینه­های دوره­ای بهره گیری می­گردد.

2-2-8) استانداردهای RFID  :

برای بهره برداری حداکثری از RFID  در زنجیره تامین، می­بایست شرکای تجاری مختلف در سرتاسر جهان از برچسب­ها، فرکانس­ها و قرائت­گرهای عمومی و مشترک بهره گیری کنند تا محدودیتی در یکپارچگی زنجیره تامین ایجاد نشود. یکسان نبودن استانداردها و تکنولوژی RFID  هزینه­های پیاده سازی این تکنولوژی را بالا نگه می­دارد و کلید فراگیر شدنRFID  در سرتاسر جهان، وجود این استانداردها می­باشد. برقراری یک استاندارد جهانی باعث کاهش هزینه­ها و ارائه محصولات سازگار با هم از ناحیه شرکت­های تامین کننده تجهیزات RFID  می­گردد. در بازار RFID  استانداردهای زیادی بسط داده شده اند. برای مثال ISO 11785 برای 125KHz (فرکانس پایین) ISO 15693 برای 13.56KHz(فرکانس میانه) و ISO18000-6 برای 860-930MHz .

انستیتو استاندارد ملی امریکا فرکانس 915MHz UHF را به عنوان استاندارد سیستم­های RFID  غیر فعال پذیرفته می باشد. (پورتر[4]، 2004)نظر به اینکه  Wal-Mart فرکانس UHF را برای سیستم RFID  خود در نظر گرفت UHF[5] به عنوان استانداردی برای زنجیره تامین خرده فروشی  مرسوم گردید. (ویل[6]، 2004)

[1] Logistics

[2] Wu

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[3] Feder

[4] Porter

[5] Ultra high frequency

[6] Weil

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. مطالعه تکنولوژی بینایی ماشین و پتانسیل های بالقوه موجود در حوزه این تکنولوژی برای ثبت ورود و خروج کالاها.
  2. یافتن الگوریتمی مناسب برای محقق ساختن ایده بهره گیری از بینایی ماشین
  3. یافتن مکان هایی که در آن ها می توان از تکنولوژی پردازش برای ثبت ورود و خروج کالاها بهره گیری نمود.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه بهره گیری از تکنولوژی بینایی ماشین در ثبت ورود و خروج کالاها  با فرمت ورد