عنوان کامل پایان نامه :

 ایده­ی “شهر-فرهنگ” چارچوبی برای برنامه ریزی شهر ایرانی-اسلامی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

بعضی از نمادهای معماری اسلامی: گنبد، طاق، امام یا بشر کامل، احجام کروی، محراب، نور و رنگ، دایره.

2-3-2-1-­ گنبد

گنبد: نماد حرکت از کثرت به وحدت. اصل توحید و یگانه­پنداری همه­ی اجزا در یک کل واحد: بایستی با معرفت توحیدی همه­ی هستی را در یک کلمه درک نمود: الله . یُسَبّحُ لله ما فی سماوات والارض: همه چیز در وجود الله شناور می باشد ﴿التغابن: ١﴾. در این آیه کلمه­ی ” یُسَبّحُ ” در معنی شناوری بکار رفته می باشد.

در حالت کلی، ریشه­ی ( س ب ح ) در ترکیبات گوناگونی بکار رفته می باشد. مشتقاتی که از این ریشه درست می­شوند گاهی به معنی شناوری و گاها در بعضی آیات در مفهوم ” حمد و تقدیس ” می باشد مثل آیه­ی اول سوره­ی اعلی که در مفهوم تسبیح و تقدیس بکار رفته می باشد : سَبِّحِ اسْمَ رَبِّکَ الْأَعْلَى: ﴿الأعلى: ١﴾

و در بعضی آیات به معنی شناوری بکار رفته می باشد ” وَهُوَ الَّذِی خَلَقَ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ کُلٌّ فِی فَلَکٍ یَسْبَحُونَ : او کسی می باشد که شب و روز و خورشید و ماه را آفرید؛ هر یک در مداری شناورند ﴿الأنبیاء: ٣٣﴾”

2-3-2-2-­ طاق

طاق همان گنبد می باشد. طاق در فضای داخل بناها کار می­گردد و گنبد در بیرون. که هر دو، نماد این می باشد که رسالت زندگی همه­ی ما این می باشد که از کثرت به وحدت رسیده و به کمال برسیم. و نیز جهت کلی هستی نیز در این مسیر با ما همخوانی دارد.

مفهوم امام یا پیشوا

امام­، بشر کامل می باشد. بشر کامل یعنی کسی که راه کمال را پیموده و به معرفت الله رسیده می باشد و با هم­راهی او می­توان به حقیقت هستی رسید. امام، پیش رو و پیش برنده­ی سالک می باشد تا سالک یا جوینده­ی معرفت ربّانی، به سلامت به کمال غایی و کسب معارف عرفانی نایل آید. در مساجد که محل عبادت مسلمین می باشد جهت روبه­قبله با محراب و طاق تزیین می­گردد و امام جماعت که نماد بشر کامل و راهنمای جمع در طریق کمال می باشد، در جلوی جمع به نماز می­ایستد. این تصویر نمادین، به این معنی می باشد که با اقتدا به بشر کامل می­توان از کثرت به وحدت حرکت کرده و به حقیقت رسید. حرم بزرگان دین را نیز با گنبد و طاق تزیین کرده­اند. مدفن در زیر گنبد قرار میگیرد. باز نشان بشر کامل و کلیدی بودن تأثیر او در رسیدن به معرفت حضرت حق می باشد. در محراب نیز امام جماعت نماد بشر کامل می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1-3-1-­ آیا ایده شهر-فرهنگ می­تواند شهر ایرانی-اسلامی را پایدار کند؟

1-3-2-­ چگونه می­توان ایده شهر-فرهنگ را در شهر ایرانی  (خوی) تقویت نمود؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه