عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی و تحلیل وضعیت پایداری محله­ای با تأکید بر عملکرد مدیریت شهری در بافت تاریخی شهر یزد

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1. بنیادهای شهر پایدار[1]

تأکید بر پایداری شهری دارای اهمیت فراوانی می باشد، زیرا معضلات زیست- محیطی و ناهنجاری­های اجتماعی و اقتصادی در شهرها در پهنه وسیع­تری گسترده شده می باشد (کلارک[2]، 2002: 200)، از این رو در نظر داشتن بنیادهای پایداری شهر بر مبنای اصول پایداری به تبیین زیر ضروری می­نماید (صرافی، 1380: 26-13).

  1. اقتصاد شهری پایدار: دستیابی شهروندان به فرصت­های اشتغال، کسب وکار کافی و خلق فرصت­های همگام با افزایش تقاضا به مقصود حفظ تعادل اقتصادی.
  2. 2. جامعه شهری پایدار: بقای نسلی با تأکید بر ابعاد بوم­شناختی، اقتصادی و اجتماعی به مقصود تقویت نهادهای مدنی و پذیرش مسئولیت­های اجتماعی.
  3. سکونتگاه شهری پایدار: تضمین دستیابی شهروندان به سرپناهی امن و سالم، از منظر دسترسی به فضای مناسب که از استحکام بنا، تأسیسات بهداشتی، روشنایی و حرارت کافی بهره گیرد و در حد استطاعت ساکنان نیز باشد.
  4. محیط زیست شهری پایدار: کاهش مصرف منابع و انرژی، کنترل آلودگی هوا و کاهش حجم ضایعات و بازیافت آن براساس فناوری­های جدید.
  5. دسترسی شهری پایدار: جابجایی و تحرک مردم، کالا، سرمایه و اطلاعات براساس شیوه­های دسترسی و جابجایی سازگار با محیط زیست، امن، کارا و با رعایت توان اقتصادی شهروندان.
  6. 6. زندگی شهری پایدار: تلفیق ابعاد اقتصادی اجتماعی، سکونتگاهی، حمل ونقل و زیست محیطی، به مقصود ایجاد پیوند و همبستگی میان بشر و محیط طبیعی در جهت دستیابی به شهر پایدار.
  7. مردم سالاری شهری پایدار: ایجاد ساختار نهادی برای حکمروایی خوب شهری[3] برآمده از اراده سیاسی شهروندان و برمبنای فعالیت و اقدامات گروه­های سیاسی و اجتماعی در راستای پایداری، سیاست­گذاری، هدایت و نظارت عملکردی.

1-1-2. مفاهیم و دیدگاه­های اساسی در توسعه محله­ای

[1] . بنیادهای شهر پایدار به وسیله کمیسیون جهانی شهرنشینی در قرن بیست و یکم تدوین شده می باشد.

[2] . Clark

[3] . Good Governance

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. آیا محلات تاریخی شهر یزد از نظر معیارهای پایداری محله­ای یک محله پایدار محسوب می­گردد؟
  2. تأثیر و عملکرد مدیریت شهری در وضعیت پایداری محلات تاریخی چگونه بوده می باشد؟
  3. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد