عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی و تحلیل وضعیت پایداری محله­ای با تأکید بر عملکرد مدیریت شهری در بافت تاریخی شهر یزد

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1. کارکرد محله­های شهری

محلّه­ها از گذشته­های دور تأثیر مهمی در ایجاد ارتباط و پیوند بین ساکنان خود داشته­اند. تأثیر و کارکرد محلّه در حیات اجتماعی جوامع باستانی چنان بود که کمابیش هیچ خانواده و یا فردی نمی­توانست بدون آنکه خود را متعلق به آن بداند از یک زندگی متعادل برخوردار گردد. همان­گونه که کمابیش همه افراد جامعه (چه درگذشته و چه در حال) خود را وابسته و متعلق به یک خانواده معین می­دانند. البته امروزه در شهر و سکونت­گاه­های وابسته به جوامع پیشرفته از اهمیت محلّه نسبت به گذشته کاسته شده می باشد، زیرا روابط و پیوندها بر اصول متفاوتی از گذشته استوار گشته­اند (معصوی، 1390: 56). مانند کارکردهای محلّه تولید شکل زندگی مشترک بر حسب قواعد و آداب محلی بوده می باشد. از آنجا که تعلق مکانی به تدریج تعلقات اجتماعی و فرهنگی را در بین ساکنان محلّه گسترش می­داده این موضوع سبب شکل­گیری هویت جمعی در بین اهالی محله می­شده می باشد.

امروزه دسترسی به وسایل نقلیه و امکان سفرهای سریع سبب شده که مردم خود را در انتخاب مکان­های خرید، تفریح، کار، آموزش و… آزاد ببینند، حتی اگر برای رسیدن به آنها مسیرهای طولانی را طی کنند. این امر سبب می­گردد که خصوصاً در شهرهای بزرگ وقت زیادی تلف گردد و معضلات گوناگونی زیرا ترافیک، تأخیر زمانی و غیره پیش آید. لذا بهتر می باشد با پیش­بینی این گونه مراکز در سطح محلّه­ها (در حد امکان و در نظر داشتن نیازهای مرتبط روزانه و هفتگی) و ایجاد جاذبه، اهالی را به بهره گیری از امکانات محلی تشویق نمود. توسعه ارتباطات و نفوذ وسایل جمعی به داخل منازل، صرف وقت زیاد در رفت و آمد بین محل کار و سکونت، عدم وجود پیوندهای قومی و… بین اهالی، دسترسی به امکاناتی زیرا پست، تلفن، آتش­نشانی، اورژانس و… دیگر جایی برای احساس نیاز به برقراری ارتباط با همسایگان باقی نمی­گذارد.

1-2. مبانی و مفاهیم پایداری، توسعه، توسعه پایدار و محله پایدار

1-2-1. پایداری

گرچه صحبت از پایداری به سال­های قبل از دهه 1980 بر می­گردد، لیکن تحت عناوین مختلف گاهی با مضامین منفی (مانند اثر مالتوس و کتاب محدودیت­های رشد) و گاهی با یک تصویر مثبت (انجمن علمی جامعه محافظان کانادا) از آن یاد می­گردد.

پایداری ثمره فعالیت­هایی می باشد که از راه ارزیابی توانایی­هایی که منجر به پایداری سیستم می­گردد، حاصل گردیده (جکسون[1] و همکاران، 2010: 1) و به توانایی جامعه، اکوسیستم و … برای تداوم کارکرد در آینده نامحدود، بدون تحلیل رفتن منابعی که سیستم به آن وابسته می باشد، اطلاق می­گردد (بزّی، 1391: 233). مفهوم پایداری در عصر حاضر آن چنان اهمیتی پیدا کرده که هر بحث جدیدی درمورد محیط زیست و توسعه بدون در نظر داشتن این مفهوم، بحثی ناتمام تلقی می­گردد. اما نکته مهم این می باشد که مفهوم پایداری بسته به شرایط زمان، مکان و جوامع مختلف تفاوت می­کند و به همین جهت امکان تسری و تعمیم یک برداشت خاص از مفهوم پایداری وجود ندارد. در بعضی از منابع واژه پایدار بودن به «حفظ کردن، ادامه دادن حیات و موجودیت، متوقف نشدن و قطع امید نکردن و امتداد یافتن و… » معنا شده می باشد. پس برای جامعه انسانی کاربردی نخواهد داشت؛ زیرا که جامعه انسانی یک نظام سازگار پیچیده­ای می باشد که درون نظام پیچیده دیگری جای گرفته و طرفداری و پشتیبانی به آن وابسته می باشد. با این توجه هدف پایداری به گونه­ای دقیق­تر به هدفی از توسعه پایدار معنی و تفسیر می­گردد (بدری و رکن­الدین افتخاری، 1382: 13-10). در هر صورت اگر مفهوم اصلی پایداری عبارت از پایدار کردن کیفیت زندگی مردم باشد، اهداف اجتماعی و اقتصادی با سهولت بیشتری قابل شناسایی خواهد بود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

[1]. Jackson, Louise

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. آیا محلات تاریخی شهر یزد از نظر معیارهای پایداری محله­ای یک محله پایدار محسوب می­گردد؟
  2. تأثیر و عملکرد مدیریت شهری در وضعیت پایداری محلات تاریخی چگونه بوده می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه